>
LNG Dağıtım Zinciri LNG Dağıtım Zinciri

  • LNG kreyojenik (çok soğuk) şartlarda depo edilir ve iletilir. LNG’nin sıcaklığı normal şartlar altında -150°C civarındadır. İletim ve depolama basınçları ise 1-5 bar arasındadır.

  • Gerek LNG tanker tankları, gerekse sabit müşteri tankları kreyojenik olmalıdır. Kreyojenik tanklar iç içe iki kaptan oluşur. LNG, içteki paslanmaz tankta depolanmaktadır. Dıştaki çelik tanksa izolasyon kabıdır. İki tank arasında izolasyon malzemesi olarak vakumlanmış perlit bulunur. Tankların tamamında emniyet sistemleri olmalıdır. LNG, doğal gaz basınç düşürme istasyonuna 3-4 bar arasında gönderilir. Tankın basıncı tank buharlaştırıcıları tarafından ayarlanır. Basınç, regülatör ve ekonomizer yardımıyla kontrol edilir.

  • Buharlaştırıcılar, LNG’yi sıvı fazdan gaz fazına dönüştürmek için kullanılır. Buharlaştırıcılar, LNG’yi ortam ısısını kullanarak gazlaştırıp tüketilmeye hazır hale getirirler. Geniş ısı transfer yüzeyleri sayesinde yüksek ısı değiştirme kabiliyetleri vardır. Tamamen alüminyumdan üretilmişlerdir. Hareketli parçaları olmadığından, bakım gerektirmezler.

  • Doğal gaz dahili tesisatları, EPDK teknik mevzuatına uygun olarak yapılmalıdır. Buharlaştırıcıların çıkışından itibaren, işletme içi yakma ünitelerine kadar olan 2. kademe basınç düşürme istasyonu da dahil olmak üzere LNG kullanımıyla ilgili tüm doğal gaz dahili tesisatı, EPDK’dan sertifika almış bir yapım firması tarafından; EPDK, BOTAŞ veya bölgesinde yetkili şehir dağıtım şirketinin standartlarına uygun olarak yine EPDK’dan sertifika almış bir müşavir firma kontrol ve denetiminde yapılmış olmalıdır.


Copyright © 2017 LNG CNG | Tüm hakları saklıdır.